Planirate zimske počitnice na toplem in so vas pritegnile mehiške plaže, majevske ruševine in okusni tacosi? Pozor, Mehika je v zadnjih letih s pomočjo rahlih korona ukrepov žrtvovala nekatere priljubljene kraje množičnemu turizmu in karibske plaže vedno bolj ogrožajo nadležne alge. A, tranquilo :-) Če boste upoštevali naslednjih pet predlogov, je vaše potovanje v Mehiko še vedno lahko razburljiva dogodivščina, le da boste njene prave dragulje morali poiskati še kje drugje, kot ste prvotno nameravali.
1. Po osupljive plaže poletite na Kalifornijski polotok
Riviera Maya, obmorski predel med Cancunom in Tulumom, je bil od vedno center množičnega turizma, rahli protikoronski ukrepi pa so v ta del Mehike pritegnili še dodatne zabave in sonca željne obiskovalce. Z razlogom. Kdo se ne bi želel naužiti peščenih plaž ob karibskem morju, sladkovodnih kopališč v džungli in ostankov majevske civilizacije?
Žal pa je šel v zadnjih letih komercialni razvoj tega dela Jukatana nekoliko predaleč. Čeprav smo se mi februarja omejili predvsem na Tulum, ki je bil še pred petimi leti obljubljena dežela za samostojne popotnike, tokrat nismo mogli mimo tega, da je plaža povsem okupirana z beach klubi, ruševine preplavljene z avtobusnimi obiskovalci od vsepovsod, mesto pa se zvečer šibi pod zvoki komercialne glasbe. Kot da to ne bi bilo dovolj, ima karibska obala še nezanemarljive težave s skrajno motečimi sargaso algami.
A rešitev obstaja, le da se nahaja na skrajnem zahodu dežele. Če želite doživeti najlepše mehiške plaže, morate namreč poleteti na južni del polotoka Baja California, kjer se v okolici mesta La Paz nahaja nekaj pravih obmorskih biserov, ki vas bodo pričakali s svojo tipično, čudovito podobo kaktusov s turkiznimi zalivi v ozadju.
Pravi greh pa bi bil ne posebej izpostaviti Balandre, enega najlepših zalivov z najbolj osupljivimi plažami, kar smo jih kadarkoli videli. Nič te ne more pripraviti na razgled, ki si ga deležen, ko se povzpneš na hrib nad zalivom in te bel pesek in turkizno morje zaslepita, do kamor ti seže pogled.
2. Cenoti so prva Jukatanova odrešitev
Da ne bo pomote, Jukatan premore kar nekaj vrhuncev, ki bi jih bilo greh ne okusiti. V prvi vrsti nekaj deset cenotov, tako podzemnih kot odprtih sladkovodnih naravnih kopališč, umeščenih v pristen deževni gozd. In čeprav so nekateri vpeljali nepotrebne omejitve v obliki obveznih rešilnih jopičev ali potrojili vstopnine, je z malo raziskovanja še vedno možno dobiti pristen cenote, ki se izkaže kot idealna rešitev za dni, ko morje na plažo naplavi nič kaj privlačne alge.
3. Druga rešitev - pomik na jug
Druga priročna rešitev za težave na Rivieri Maya je odmik od karibskega morja proti jugu, k jezeru Bacalar in naprej v zvezno državo Campeche. Bacalar s svojim jezerom čudovitih barv ni več neznanka, a se ga je še vedno moč naužiti brez pretirane gneče. Vse, kar potrebuješ, je prava doza sonca, saj jezero zasije v pravi luči, zgolj ko ga obsijejo njegovi žarki. In takrat je naravnost spektakularno.
Čeprav se že v okolici Bacalarja najde malo bolj divjo naravo z opicami in eksotičnimi pticami, na primer tukani, boste za pravo džungelsko izkušnjo morali nadaljevati še nekaj ur proti jugu, v zvezno državo Campeche, ki v okolici istoimenskih ruševin skriva tudi biosferni rezervat Calakmul, največje zaščiteno naravno območje v Mehiki. Tu že lahko govorimo o pravi divjini, ki ponuja jamo z milijoni netopirjev, mokrišča s krokodili ter gozd z opicami vriskači, mogočnimi ujedami in celo zvermi.
Izkopanine starodavnega majevskega središča Calakmul navdušujejo s svojo umeščenostjo v neokrnjen deževni gozd in so ene redkih mehiških ruševin, kjer smo se še vedno lahko povzpeli na vrh piramidnih struktur, ki so nekoč služile kot templji.
4. V naravni akvarij na Baja Californio
Koralni grebeni ob otoku Cozumel, ki leži na Rivieri Maya nedaleč od Playe del Carmen, so nekoč sloveli po živopisanih koralah, ki pa so jih žal odnesli orkan Wilma in čezmerna turistična dejavnost. Zdaj se izbira bližnjih srečanj z divjimi morskimi živalmi omeji na plačljivo snorklanje z morskimi želvami znotraj ograjenega zaliva v Akumalu in na sicer zanimive izlete s čolnom ob polotoku Punta Allen, do katerega pa žal vodi vsaj štiri ure dolga vožnja po obupni poti. Poleti se lahko na severnem delu polotoka nadejamo tudi plamencem pri kraju Rio Lagartos in celo kitovcem ob obalah otoka Holbox.
Na drugi strani je Korteško morje ob obalah Baja Californie Sur resnični svetovni akvarij, kot ga je označil oceanograf Jacques Cousteau. Ogromni kitovci, prijazni delfini in igrivi morski levi so si vode okrog La Paza izbrali za svoj dom. A nas so na skrajni zahod Mehike privlekli še eni prijazni velikani, ki se vsako leto med januarjem in marcem ob pacifiških obalah polotoka parijo in kotijo mladiče: sivi kiti. La Pazu najbližji zaliv, kjer se lahko opazuje ta naravni fenomen, Bahia Magdalena, je oddaljen dobre tri ure vožnje proti severu. Tam ti lokalni ribiči "organizirajo" bližnja srečanja do te mere, da včasih samice mladiče pripeljejo na spoznavanje tik ob čoln. Nora izkušnja, res.
5. Nikar ne izpustite glavnega mesta
Ciudad de Mexico oziroma CDMX, kot ga domiselno znamčijo po novem, ponuja po eni strani odlično urbano in kulturno izkušnjo. Izkopanine starodavnega mesta Tenochtitlana se v nahajajo povsod v in pod glavnim mestom, Templo Mayor na primer tik ob glavnem trgu Zocalo, tempelj Ehecatl pa na postaji podzemne. Po drugi strani je CDMX super izhodišče za zanimive izlete, na primer do impresivnega arheološkega najdišča Teotihuacan, ki med drugim skriva nekatere od največjih piramid na svetu ali malo dlje v biosferni rezervat metuljev monarhov, kjer prezimuje več kot milijon teh živopisanih žuželk.
Naj za konec zgornjih pet predlogov strnemo v enega. Svoje naslednje potovanje v Mehiko, še posebej če družinsko, lahko še vedno oblikujete s poudarkom na ostankih majevske civilizacije in cenotih Jukatana, a mu preprosto morate dodati naravne znamenitosti, živalski svet in turkizno morje Kalifonijskega polotoka ter ščepec urbane in kulturne izkušnje v Ciudad de Mexico.
Če ne želiš zamuditi podobnih zgodb in nasvetov, se lahko tukaj naročiš na e-novice iz divjine ali spremljaš naše pustolovščine na Facebooku tukaj in na Instagramu tukaj.
Comentários