top of page
potovanje-panama-santa-catalina-16-9 (2).jpg

PotoBRANJA

Writer's pictureUroš

Safari Tanzanija ali Namibija: Serengeti vs Etosha

Updated: Oct 2

Oborožen s svežimi vtisi s pravkar zaključenega raziskovanja Namibije in na podlagi več odvodenih potovanj v Tanzanijo se počutim oklicanega podati informirano primerjavo med safariji na dveh najbolj popularnih afriških destinacijah. 

dve žirafi gledate vsaka v svojo smer
Žirafe so hvaležen foto subjekt tako v Namibiji kot v Tanzaniji

Medtem ko safari v Nambiji lahko skoraj enačimo z obiskom nacionalnega parka Etosha, je v Tanzaniji dostopnih parkov precej več, alternativa pa so jim tudi naravni rezervati v sosednji Keniji. A tanzanijsko-kenijske opcije lahko hitro reduciram na en sam, čeprav res velik park - Serengeti. Kenijska Maasai Mara, čeprav odlično safari prizorišče, je pravzaprav le manjši, čezmejni podaljšek Serengetija, ostali parki v regiji, s potencialno izjemo slikovitega kraterja Ngorongoro, pa, iskreno, niso enakovredna alternativa in ne ponujajo posebne dodane vrednosti neskončnim planjavam Serengetija.Torej tale zapis safari Tanzanija vs Namibija lahko brez večjih pomislekov skrčim na primerjavo Serengeti vs Etosha.

mlad lev hodi skozi visoko travo proti čredi gnujev v daljavi
Neskončne savane Serengetija so pojem za safari v vzhodni Afriki

Pa začnimo z Etosho in njenimi prednostmi, med katerih se prva pojavi, še preden sploh prispemo v park. Obisk Etoshe namreč ponavadi pomeni zaključni del itinerarija po Namibiji, ki pred tem ponudi zelo posebno in izjemno slikovito pokrajino. "Okamenela" drevesa sredi puščavskih sipin v Deadvleiu ali mlečna cesta nad kamnitim mostom v Spitzkoppe so brez dvoma atrakcije, ki opravičujejo obisk Namibije same po sebi.

skupina ljudi pozira med posušenimi drevesi namibijskega Deadvleia z rdečimi sipinami v ozadju
Skupina Z družino v Namibijo v edinstvenem Deadvleiu

Druga prednost Etoshe je enostavna izvedljivost safarijev v lastni režiji. Ceste v parku so povečini dobre, glavnina živali pa se, vsaj v poletnem, sušnem obdobju zadržuje ob napajališčih, ki so lepo označena in enostavno dosegljiva. Nekatera so celo narejena tik ob kampih in zvečer osvetljena, tako da se je po večerji z udobnih klopi lahko priča šovu nosorogov in žiraf, ki se ob vsepristonih slonih borijo za svoj prostor ob vodi.

slon prečka cesto pred belim avtom v namibijski Etoshi
"Self-drive" je v Etoshi norma

Z vidika živali, ki jih boste opazovali v Etoshi, a so medtem zelo redke v Tanzaniji, izstopajo nosorogi. Namibija se ponaša z največjo populacijo črnih nosorogov na svetu in niso redki primeri, ko jih boste zvečer ob glavnih napajališčih opazovali tudi pet in več naenkrat.

nosorog se pase v savani s slano kotanjo Etoshe v ozadju
Etosha je eno zadnjih zatočišč za črne nosoroge

Zadnja, a zelo oprijemljiva prednost safarija v Etoshi, je njegova cenovna dostopnost. Dnevna pristojbina namreč znaša manj kot deset evrov, približno trikrat več boste odšteli za bivanje v dobro opremljenih kampih. Če k temu prištejemo dejstvo, da se boste vozili sami ter da najem vozila in gorivo v Namibiji nista pretirano draga, potem je na dlani formula za odlično razmerje med ceno in vsebino safarija.

bel avto v daljavi na cesti iz zemlje sredi puste pokrajine
Self drive po Namibiji je cenovno dostopen

In katere so pomanjkljivosti safarija v Namibiji? Začenši s pokrajino, ki nas je tako navduševala drugje po Namibiji, je ta v Etoshi suha in pusta, trnova in kamnita. Sredi poletja boste vodo videli le v umetnih napajališčih, savanske trave je malo, slikovitih dreves še manj. Safariji, beri vožnje med napajališči, lahko postanejo monotone, mestoma le s kako gazelo tu in tam. Zveri so razmeroma redke, kakega počivajočega leva ali hijeno se še opazi, drugi plenilci so bolj loterija. Pa vendar, na koncu dneva, še posebej po večernem šovu ob osvetljenih napajališčih, bo izkupiček opazovanih in doživetih živali več kot zadovoljiv.

zebra se pase na savani parka Etosha z akacijo v ozadju
Razmeroma redek savanski prizor v Etoshi

Pa se premaknimo na vzhod in bližje k Ekvatorju, v tanzanijski nacionalni park Serengeti, ki ga še najlažje opišemo kot safari iz dokumentarcev. Neskončne planjave savane z velikimi čredami gnujev, zeber in bivolov, skalnati balvani z levi, ki zviška opazujejo svoj bodoči plen, par gepardov na termitnjaku, ki s pogledom sledita gazelam in impalam ali osamljena akacija z jato maribu štorkelj, ki kot jastrebi čakajo na ostanke plena prej omenjenih zveri.

maribu štorklje na vejah osamljene akacije sredi Serengetija s temnim nebom v ozadju
Maribu štorklje na osamljeni akaciji sredi Serengetija

Serengeti je prizorišče veliki migraciji več kot milijona gnujev in zeber ter dom približno pet tisočim levov in podobnemu številu hijen, okrog tisočim leopardom in vsaj pol toliko gepardom. Ni redek prizor, ko boste tam priča lovu levov na gnuje, opazovali leoparda s plenom v krošnji akacije ali sledili gepardki, ki uči mladiče, kako izločiti mlado zebro iz črede.

gepard sredi savane Serengetija gleda za pobeglima zebrama
V Serengetiju boste lahko priča pravemu lovu iz dokumentarcev

Serengeti je približno šestkrat večji in precej bolj raznovrsten od Etoshe. Najprej z vidika živali, poleg pogostejših zveri in nepreglednih čred kopitarjev so tu še bivoli, krokodili, opice in povodni konji, ki jih boste pogrešali v Etoshi. Nato z vidika pokrajine, kjer so neskončne planjave prepredene s gozdnatimi hribčki, skalnatimi balvani ter rekama Grumeti in Seronero.

nislki povodni konj v reki z odprtimi ustmi
Povodni konj v tanzanijski Seroneri

In prav voda je zadnji razlikovalni vidik med obema parkoma. Za razliko od izjemno suhe Etoshe je Serengeti na eni strani obdan z Viktorijinim jezerom, prepreden z že omenjenimi rekami in le kratek let oddaljen od privlačnih otokov v Indijskem oceanu. Zanzibar, Pemba in Mafia namreč ponujajo različne morske izkušnje, ki se zelo dobro dopolnjujejo in vsebinsko uravnotežijo sleherni safari.

družina treh snorkla v laguni na tanzanijskem otoku Mafia
Skrita laguna na tanzanijskem otoku Mafia

Kam in na kateri safari se boste podali, je na koncu stvar osebnih preferenc. Tako Etosha kot Serengeti sta izvrstni, vsak po svoje najboljši opciji. Prva kot zaključek slikovitega potovanja po Namibiji in mogoče prvi, za žep najbolj prijazen stik z velikimi afriškimi živalmi. Drugi kot tisti pravi safari iz dokumentarcev, začinjen z bolj aktivnimi zvermi in zaokrožen z razvajanjem v Indijskem oceanu.

zelo barvna ptica srednje manjše rasti na trnovih vejah
Safari najbolj "obarvajo" lastovičje zlatovranke

Naslednje vodeno potovanje Z družino v Tanzanijo 2025 je v našem koledarju že februarja, medtem ko bo Namibija spet na vrsti šele jeseni 2025. Za samostojen obisk obeh destinacij pa vam lahko pomagamo z izdelavo načrta in vsemi potrebnimi nasveti za enostavno izvedbo nepozabnega potovanja.

Comments


bottom of page