Če razmišljate o tropih in eksotičnih živalih ali o toplem morju in deževnem gozdu, ste z mislimi verjetno nekje blizu ekvatorju. A medtem ko se Azija odpira skrajno previdno in ko v Afriki zahtevajo drage PCR teste, bo prihajajočo zimo fokus spet na Latinski Ameriki.
Končno smo dočakali novice o izboljšanju situacije v jugovzhodni Aziji in napovedi previdnega odpiranja določenih turističnih destinacij na Tajskem in v Indoneziji. A bo vseeno trajalo še nekaj časa, prej kot se bomo v Azijo lahko brez skrbi podali kam drugam kot v Phuket ali na Bali. Po drugi strani so popularne afriške destinacije, pri čemer glede zime mislim predvsem na Tanzanijo in Kenijo, odprte za potovanja, a tam zahtevajo drage PCR teste tako za prihod kot za odhod iz države, kar sproža pomisleke o morebitni karanteni v tujini, če na primer kdo stakne okužbo na destinaciji.
Tako nam že drugo zimo zapored na izbiro ostane Latinska Amerika, kjer je v ključnih turističnih destinacijah stopnja precepljenosti že tolikšna, da so za vstop ukinili večino pogojev. Na srečo gre za države, ki poleg toplega morja ponujajo tudi veliko bolj vznemirljive vsebine, predvsem pa odkljukajo naslednje točke na našem seznamu pogojev:
☑️ pogoji za vstop v državo so življenski;
☑️ logistika (leti in najem avta) je enostavna in poceni;
☑️ varnost (zdravstvena in siceršnja) je ustrezna;
☑️ ima tropsko morje, deževni gozd in eksotične živali;
☑️ bonus: okusna in poceni hrana, prijazni ljudje, ščepec kulturne dediščine in obilo tropskega sadja :-)
V nadaljevanju si poglejmo, katere države Latinske Amerike so po našem mnenju trenutno najboljša izbira in zakaj:
EKVADOR
Glede Ekvadorja bomo nekaj razčistili na samem začetku - tja se je vredno podati, tudi če si ne moremo privoščiti obiska Galapaških otokov. Gre za majhno, obvladljivo in varno deželo na ekvatorju, z deževnim pragozdom in izjemno biotsko raznovrstnostjo, z gorskimi jezeri, vulkani in kondorji, z možnostjo kopanja v morju, v naravnih toplicah in v lagunah sredi džungle. Z enostavno logistiko, prijaznimi ljudmi in sprejemljivimi cenami.
Med decembrom in marcem, ko imamo pri nas novoletne in zimske počitnice, je v Andih sicer nekaj več dežja, na Galapaških otokih in v amazonski džungli pa vreme naravnost idealno. In ravno amazonski deževni gozd je prav v Ekvadorju najlažje dostopen, saj so naftna podjetja zgradila ceste in celo letališči, ki te pripeljeta prav na rob tega biotsko izjemno raznovrstnega področja. V naravnem rezervatu Cuyabeno ali v nacionalnem parku Yasuni se lahko kopamo v lagunah, v rekah oprezamo za kajmani in anakondami, v deževnem gozdu pa opazujemo več vrst opic in živopisanih ar.
Povsem specifičen ekosistem je otočje Galapagos, ki sicer politično spada pod Ekvador, a je zaradi velike oddaljenosti od celine (okrog 1.300 km) in relativno sveže vulkanske dejavnosti zelo, zelo drugačno od česarkoli, kar smo morebiti do sedaj obiskali. Na otokih, kjer živali slovijo po svojem sproščenem odnosu do človeka, je Darwin razvil velik del svoje teorije evolucije. Zagotovljena so zelo bližnja srečanja z ogromnimi kopenskimi želvami, igrivimi morskimi levi, edinimi pingvini na severni polobli, legvani, ki se potapljajo za algami, pticami, ki ne letijo in takimi z modrimi nogami ter z nekaj sreče celo z morskimi psmi kladvenicami.
Za potovanje v Ekvador za cepljene ni posebnih pogojev, necepljeni pa potrebujejo zgolj negativen antigenski test.
KOSTARIKA
Preverjena februarja letos, z odgovornim pristopom do epidemije in odličnim zdravstvenim varstvom, predvsem pa z obilico možnosti za kvalitetno socialno distanciranje v neokrnjeni divjini. Kostarika bo, poleg Mehike, zaradi milih pogojev vstopa znova na vrhu želja za vse, ki jih vleče nekam na toplo. Ampak o Kostariki začnite resno razmišljati le v primeru, če želite brezskrbno doživeti deževni gozd in njegove štirinožne prebivalce, če hočete občudovati polmetrske are, medtem ko se namakate v toplem morju ter če se želite v istem dnevu spuščati po naravnem toboganu slapa v džungli in obiskati delujoči vulkan. Potem pa morate res razmisliti o potovanju v Kostariko.
Kostarika ni velika dežela, za dobri dve Sloveniji je je, pa vseeno premore dva oceana, tri nacionalne parke pod Unescovo zaščito in pet aktivnih vulkanov. Dvotedensko potovanje je najbolje začeti s karibsko obalo, kjer je manj turizma, kjer lenivci visijo z dreves kar na vrtovih pred bungalovi, kjer so plaže najbolj mamljive, vzdušje pa zahvaljujoč potomcem jamajških obiralcev banan najbolj sproščeno.
Med premikom s karibske na pacifiško obalo se nikar ne izognite zanimivostim osrednjih gorovij, povečini povezanih z vulkani in vulkanskimi pojavi. Vrhovi vulkanov so sicer pogosto v oblakih in še ravno toliko dejavni, da je na vrh h kraterjem dovoljeno samo pri dveh, na Irazu in Poas. A so na srečo nekateri zanimivi pojavi, kot na primer topli izviri, dostopni tudi ob njihovem vznožju.
Ker je pacifiški del Kostarike nekoliko bolj turističen od karibskega in sredi sušnega obdobja tudi manj značilen za destinacijo, ki jo pojmujemo kot tropsko, predlagam, da se tam osredotočite predvsem na njegov najbolj južni in tudi najbolj divji del - polotok Osa. Ne nazadnje se na njem nahaja nacionalni park Corcovado, ki ga je National Geographic označil za enega biotsko najbolj raznovrstnih krajev na svetu, kjer lahko na primer ugledate tudi največjega kopenskega sesalca v Kostariki - tapirja:
Edini praktičen pogoj, da se lahko odpraviš v Kostariko, je ustrezno zavarovanje, če pa si cepljen, še to ne.
MEHIKA
Čeprav so vzhodne, karibske obale Mehike v naših koncih zelo popularne, pa precej manj popotnikov pomisli na zahodne, pacifiške obale. A prav tam se med decembrom in aprilom, najbolj intenzivno pa februarja in marca, odvija ena najbolj prisrčnih interakcij med ljudmi in živalmi v njihovem naravnem okolju. Na stotine sivih kitov se pride parit v tople in mirne lagune ob polotoku Baja California in ko se mladiči skotijo, jih samice priženejo k čolnom na ogled ali celo božanje. Obenem so razgibane obale in sanjske plaže v Kalifornijskem zalivu idealne za raziskovanje s kajakom ali plavanje z morskimi levi.
Vsekakor pa si je ob vsakem obisku Mehike vredno vzeti nekaj dni tudi za obisk majevskih ruševin na Yucatanu, v primeru Tuluma celo umeščenih ob azurno karibsko obalo, pa tudi za kopanje v podvodnih kraških jamah - cenotesih, snorklanje na drugem največjem koralnem grebenu na svetu ter pohajanju med stojnicami s tacosi v kolonialnih mestecih ob Mehiškem zalivu.
Za vstop v Mehiko ni posebnih pogojev, dovolj je izpolniti zdravstveni obrazec za QR kodo. Z družino v divjino se v Mehiko podaja med 19.2. in 6.3., za več info klikni 👇
Skratka, če se boste pred letošnjo zimo spogledovali s tropskim podnebjem, so Mehika, Kostarika ali Ekvador realno izpeljive in vznemirljive destinacije. Če potrebujete kak brezplačen nasvet ali bolj konkretno pomoč pri realizaciji načrtov, nam lahko brez zadržkov pišete na @zdruzinovdivjino prek Facebook Messengerja ali prek Instagrama, ali pa se zgolj prijavite na prejemanje res občasnega newsletterja, da ne zamudite podobnih zapisov v prihodnje 👇
Comments